Başa Dön

Özel sektör göbeği / Devlet sırtı

Milyoner olsam babam "Niye memur olmadın, KPSS'ye gir" der.

İş hayatına atılalı yaklaşık üç sene olmasına rağmen babamın bana işsizmişim gibi davranmasından bir türlü kurtulamadım. Neden mi? Çünkü memur değilim. 

Hani bir söz vardır ya, "Zengin olmuşsun ama adam olamamışsın adaamm!" diye. O sözdeki adamlık bizim ailede memurluğa tekabül ediyor. Öyle kıymetli(!). Aslında bakarsanız sadece bizim ailede de değil, yoğun olarak İç Anadolu'da olmak üzere ülke genelimizde durum bu haldedir. Anlayacağınız, Balkanlardan gelen KPSS dalgası tüm ülkeyi etkisi altına almayı başarmıştır. 

Bir gün uzayda hayat olsa ve bunu babam duysa, "Memur alımları olur bak kesin başvur." diye beni arar. Haberlerde "Memur alımı olacak" başlıklarını gördüğüm zaman telefonu kapatmak zorunda kalıyorum. Geleceğin en iyi mesleğini yapmışım, yönetici olmuşum, kendi şirketimi kurmuşum filan hiiçç önemli değil bunlar. 

Neden durum böyle peki? Çünkü memur değilsem; patronum her an beni kapı önüne koyabilir, şirket kursam batabilir,  aldığım iş iptal olabilir... Kara kedi suya düşebilir, suyu inek içebilir, inek dağa kaçabilir,  Allah da belamı verebilir... 

Bu fikri zamanında bana öyle empoze etmiş ki; Lise bittiğinde polislik sınavlarına girdim. O dönem boyum polislik için bir iki santim yetersizdi. "Balık yağı içer uzarım, her gün bir saat duvara asarım kendimi yine uzarım abi... Valla bak!" diye yalvarmıştım adamcağızlara. "Balık yağı boy mu uzatıyormuş?" diye sorduklarında üstüne birde komisyonla balık yağı faydası üzerine konferans yapmıştım da yine de almamışlardı. Babamın o an anneme bir bakışı vardı ki sormayın, olmamışım gibi hissettim. O yer yarılsaydı da, yerin bir bu kadar da altında olan kısmımıda ölçselerdi. Belki yeterli gelirdi...

Esasında babam her konuda destek olmuştur ve yanımda durmuştur ama "memuriyet" konusunda bir türlü anlaşabilmiş değiliz -henüz- . Kendisi serbest meslek sahibi olmasına rağmen beni meslek konusunda pek serbest bırakmadığı doğrudur. 

Ama yine de biliyorsunuz, onu oldukça çok seviyorum. Annemi nasıl sevdiğim zaten malumunuz. 

Pekala, işimden ve kararlarımdan dolayı pişman mıyım? Asla. 

Yorum Bırak