Başa Dön

İnternetin hayatımızdaki yeri

O güzel defterler, o güzel bulutlara binip data servislerine gittiler.

Hatırlarsanız eskiden annelerimizin tarif defterleri vardı. Televizyonda ya da bir komşusunda gördüğü, tadıp beğendiği tarifi hemen yazardı. Ben bazen o defterin benden değerli olduğunu düşünür ve hatta kutsal bir defter olduğuna inanırdım. 

Hele bir peynirli poğaça sayfası vardı ki sormayın. O sayfayı görünce "Kıymetlimiiisssss" diyerek göklere çıkaran bir Gollum'e dönüşüyordum. 

Peki, ne oldu o defterlere?

O güzel defterler, o güzel bulutlara binip data servislerine gittiler. Hepsi birer web sitesine dönüşüp annelerimizin ve yeni evlenen kociş çetesinin baş tacı oldular. 

Demem odur ki, her yaşa ve nesle hitap eden bir internet çağındayız. Ne iş yaptığımız, nerelere gittiğimiz, ne hissettiğimiz ve hatta ne yiyip ne içtiğimiz bile internet ağında. Böylesine hayatımıza nüfuz etmiş ve hatta nüfuzumuza dahil olmuş (google amca) bir ağı neden daha çok yararımıza kullanmayalım ki?

Artık biraz meslek, iş, hobi veya neyle ilgileniyor ve kendimizi nasıl hitap ediyorsak onları sergileyeceğimiz bir alana dönüştürmeliyiz. Küçük adımlarla başlamak lazım. Çağa ayak uydurmak lazım. 

Sektörün içerisinde olduğum için insanların bakış açılarının ve düşüncelerinin ne yönde değiştiğini az çok biliyorum. "Bizim işte web sitesine gerek yok!" diye direten insanlar artık web sitesi yaptırmakla kalmıyor, googleda üst sıralara çıkmak için çalışmalar (seo) bile istiyor. Abicim senin sektörde web sitesine gerek yokki desem ağzıma kürekle vuracak kadar değişiyor fikri. 

Zaten artık çağımız öyle bir noktada ki, başlangıç olarak facebook gibi bir sosyal medya platformuyla kanımıza giren ve sonrasında kurumsal kimlik çalışmaları ile devam eden bir sürece teslim ediyoruz kendimizi. 

Bunlar güzel ilerlemeler...

Aslında bizim ülkemizde teknoloji ve imkanlar birazcık daha gelişmiş olsa internetin yaygınlaşması diğer ülkeleri sollar geçerdi. Çünkü bizde mevcut olan şu sözün kudreti hiçbir şeyde yok: "Benim neyim eksik?". Bakın bu öyle bir sözdür ki, yeni bir şey icat edip ya da yeni bir uygulama yazıp bir ortamda "Falanca bunu kullanıyormuş, aman canım benim neyim eksik ben de kullanırım" desem abartısız ses dalgalarından daha hızlı yayılır projem. Bakınız; facebook. Ailelerimiz arasında nasıl bu kadar hızlı yayıldığını hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm. Niye böyle bir şey düşündüm bilmiyorum ama düşündüm. Özellikle annelerimiz arasında tek bir ortak söz var: Benim neyim eksik?

Velhasılıkelam aslında güzel bir noktadayız. Bırakalım anne babalarımız işin eğlence kısmında olsun, biz de bu nimeti geleceğimize yatırım olarak kullanalım. 

Yorum Bırak